Kamakshipalya, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AABFG5029L1Z7
Call 08047646214 88% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Interior |
| Insulation | Acoustic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
| Material | Gypsum |
| Thickness | 12 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Aerolite false ceilings are lightweight, thermally insulated ceiling panels made from non-combustible materials like resin-bonded mineral wool. They offer excellent sound absorption, fire resistance, and thermal insulation. Commonly used in commercial, institutional, and industrial spaces, Aerolite ceilings enhance both comfort and safety.
Ask ChatGPTView Complete details
| Service Location Type | Residential Building |
| Material | Asbestos Cement |
| Size | 610 mm x 610 mm |
| Color | White |
| Surface Treatment | Color Coated |
View Complete details